uTorrent – pobieranie plików w jednym miejscu

utorrent

uTorrent, znany również jako BitTorrent to program, który jest wykorzystywany na całym świecie. Jego główną funkcją jest pobieranie plików na zasadzie seed/peer. Na przestrzeni lat uTorrent został powiązany z piractwem internetowym. Za jego pomocą, poprzez wykorzystywanie tzw. linku magnetycznego istnieje możliwość pobierania rozmaitych plików przy wykorzystaniu wyszukiwarek typu „torrent search” jak np. thepiratebay.com. Warto zwrócić uwagę, że w większości krajów europejskich platforma ta jest uznawana za nielegalną ponieważ znacząco przyczyniała się do rozprzestrzeniania powielanych treści oraz programów. Nie da się ukryć, że popularne torrenty to niemalże nieograniczona kopalnia plików, a w tym programów, gier, filmów itd. 

uTorrent to niekoniecznie piractwo

Popularny uTorrent większości użytkowników kojarzy się z piractwem internetowym. Nie jest to jednak prawda absolutna. Poprzez utworzenie magnet linków do własnych plików można w sposób łatwy i ogólnodostępny rozsyłać rozmaite pliki – również takie, które w gruncie rzeczy pirackimi nie są. Piractwo internetowe kwalifikuje się do sieciowej przestępczości, jednak uTorrent jest doskonałym narzędziem do utrwalenia legalnych plików w sieci.

Jak działa uTorrent?

uTorrent wykorzystuje do swojego działania hiperłącza tj. linkami magnetycznymi. Dzięki owym linkom możliwe jest przekazywanie danych pomiędzy urządzeniami na zasadzie transferu peer-to-peer. Do działania uTorrenta niezbędne jest połączenie z siecią. Umożliwia to przekazywanie danych pomiędzy poszczególnymi peerami. uTorrent do swoje poprawnej pracy wykorzystuje również seedy (z ang. „nasiona”) Poszczególne pliki zawarte w uTorrent na innych urządzeniach stanowią seedy, które wpływają na zwiększenie przepływu transferu pobierania plików. Tym samym, im więcej dany „torrent” ma seedów, tym pobieranie będzie szybsze – analogicznie, im więcej peerów, tym więcej urządzeń „wysysa” transfer danego pliku. 
Do wyszukiwania torrentów można wykorzystywać zarówno wyszukiwarki torrentów, jak spersonalizowane linki magnetyczne rozsyłane pomiędzy poszczególnymi użytkownikami.