Jak wygląda naprawa pompy hydraulicznej?

pompy hydrauliczne

Do czynienia z pompami hydraulicznymi możemy mieć podczas korzystania z wielu rozmaitych maszyn. Odpowiadają za dostarczanie energii z wału pompy z silnika do odbiorników przy pomocy cieczy roboczej. Często przeprowadza się na nich działanie regeneracyjne i to wszystko w celu poniesienie jej żywotności, jednak czasami zdarza się tak, że dopadnie pompę większa awaria i zamiast regeneracji konieczne będzie przeprowadzenie gruntownej naprawy pompy hydraulicznej.

Najczęstsze usterki w pompach hydraulicznych

Same pompy hydrauliczne jesteśmy w stanie podzielić ze względu na konstrukcje, wówczas uzyskamy pompy zębate, tłoczkowe, łopatkowe oraz śrubowe. Dodatkowo ich praca może opiera się zarówno na układzie zamkniętym, jak i otwartym. Zazwyczaj rodzaj pompy nie ma żadnego znaczenia, ponieważ większość egzemplarzy ma podobne objawy świadczące o uszkodzeniu bądź zużyciu. Kiedy naszą pompę dopadnie usterka, wówczas jest jedna bardzo powszechna cecha tego stanu. Mianowicie gołym okiem będzie widać, że wydajność maszyny drastycznie się obniży. Może to zaobserwować tuż po rozgrzaniu się oleju hydraulicznego do temperatury roboczej. Widząc taki problem, możemy postawić tylko na jedną przyczynę, czyli czynnik roboczy ma zbyt niskie ciśnienie. Układy pompy hydraulicznej podczas pracy powinien rozpraszać nadmiar ciepła. Jeżeli wysoka temperatura będzie się utrzymywać przez dłuższy czas, wówczas wszystko będzie niestety wskazywać na wystąpienie awarii. Jednocześnie pozostałe komponenty mechaniczne mogą się szybciej zużywać, wtedy emitują charakterystyczny dźwięk, a nawet czasami może dojść do wycieku, ale to najbardziej czarny scenariusz. 

Diagnostyka uszkodzonych elementów

Jeżeli będziemy kontynuowali prace, kiedy pompa nie będzie sprawna może to doprowadzić do uszkodzenia całej maszyny. A jeszcze dłuższy przestój może odbić się negatywnie na budżecie przedsiębiorstwa. Jeśli korpus pompy nie doznał większych uszkodzeń oraz elementy metalowe nie są porysowane i nie posiadają śladów uszkodzeń, wtedy nie będzie konieczne utylizacja pompy, aby na jej miejsce wstawić nową.